דבש בחורף

דבש ואיכות חיים בחורף

במיוחד בחורף – דבש הוא בן ברית מעולה לגוף ונפש

ע”פ הרפואה הסינית הדבש הוא מזון שמחמם מבפנים, ועיקר צריכתו היא בימי הקור, כרפואה מונעת ומחסנת. הרופא הגדול שלנו, הרמב”ם, המליץ עליו כיסוד מרפא בעל סגולות רבות.

חוקרים טוענים שהאוסמולריות הגבוהה בדבש (ריכוז סוכרים טבעיים) מושכת נוזלים עודפים מהגוף ( או מפצע ספציפי)  וכך מאיצה את הריפוי שלו. שאיבת הנוזלים גם משפרת זרימת לימפה לאזורים מוחלשים. 

היפוקרטס‘ אבי הרפואה’ המודרנית, ניזון מדבש. הפילוסוף אריסטו טען כי אכילת דבש היא המפתח לחיים בריאים וארוכים. 

לפי האיירוודה (הרפואה ההודית)-   דבש מפיג צמא, מחליש פעולת רעלים ומחלות דימומיות, סכרת, מחלות עור, תולעים, הקאות, קשיי נשימה, שיעול, שילשולים. מנקה ומרפא פצעים.         הדבש מגביר את האיכויות של החומרים איתם הוא בא במגע, חודר לערוצים העדינים ביותר בגוף ועל הדרך גם מעניק שביעות רצון למשתמש. יחד עם זאת מצוין בכתבים שדבש שחומם, או שנלקח ביחד עם מזון מאוד חם או ע”י אדם שסובל מחום גבוה הופך למסוכן!

למרות מתיקותו הוא משמש לטיפול בסכרת באיורוודה וברפואות עממיות אחרות.

באופן כללי אין לצרוך דבש בכמויות גדולות. 1-3 כפיות ביום יספיקו ויש להימנע מלצרוך דבש בימים חמים מאוד. מעניין לציין שעל אף שהדבש מאוד מתוק הוא נחשב באיורוודה למרזה .

בכל הרפואות העממיות הדבש נחשב לאנטיספטי מעולה, טוב למערכת הנשימה, למערכת החיסונית ולמעשה לרוב רובן של מערכות הגוף. הדבש ידוע כמזון התורם לחיים ארוכים ובריאים. כמו-כן ידוע כאפרודיזיאק (מעורר תשוקה מינית) מעולה ולכן בשימוש בבעיות כגון אימפוטנציה. בהרבה תרבויות הדבש נקשר לאהבה. דבש של צמח הזלוע (בעברית כלך חרמוני) נחשב ברפואה הערבית ל”ויאגרה טבעית”.

דבש איילת השחר נאסף מנקודות שונות בגליל ובגולן, שהמשותף להן:  ריחוק משמעותי מהשפעות שעלולות לפגוע בטהורות הדבש. ריחוק מאזורים מתועשים, עירוניים, או שטחי חקלאות מרוססים. 

בין כנרת לחרמון, בין הגליל המזרחי לרמת הגולן, מפוזרות  מאות כוורות שלנו שמתקיימות לאורך עונות השנה משפע הטבע וחסד הבריאה. 

בעיקר בחורף, הדבש הוא בן הברית הנאמן שלך.   

המלצה למשקה מחמם:

 1. שופכים מים רותחים לכוס גדולה עם  2-3 פרוסות לימון טרי.
 2. רק כעבור כחמש דקות, כשהמים פושרים, מוסיפים כפית דבש ובוחשים.
 3. שותים לרוויה במתינות, ובסוף אוכלים את הפרוסות בשלמותן.
 4. תחושת החימום והנועם שנוצרת בגוף תלווה אותך שעה ארוכה!

הכותבים, אהוד הלוי ותלם גלילי, דור שלישי למגדלי דבורים ומנהלים את מכוורת קיבוץ איילת השחר.
בחנות של קיבוץ איילת השחר תוכלו להזמין דבש ישראלי ואיכותי עם משלוח עד הבית.

דבש איילת השחר
מכוורת איילת השחר

תגובות

שתפו כתבה זו
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אולי יעניין אותך גם:

0
  סל הקניות שלי
  העגלה שלך ריקה
   הפעלת קופון